BIOGRAFIE

Cesta zpěváka a skladatele Michala Davida k prvním příčkám hitparád a miliónům prodaných nahrávek vedla nečekaně přes jazz.

V roce 1976 založil talentovaný student pražské konzervatoře během studia (v r. 1976) jazzovou formaci „Čtyři“ a na Pražských jazzových dnech získal již ve svých šestnácti letech ocenění „Hudebník roku”. V té době se seznámil s producentem Františkem Janečkem a začal hrát ve skupině Kroky společně se zpěvačkou Janou Kratochvílovou.

Zlomový okamžik jeho kariéry nastal, když začal zpívat. V r. 1980 debutoval s písní “Chtěl bych žít tak jak se má”, kterou si i sám napsal a na hudebním festivalu Intertalent v r. 1981 zvítězil s písní Nenapovídej. Doslova přes noc se stal novým hudebním idolem, v témže roce získal “Stříbrného Slavíka” a jeho plakát počátkem osmdesátých let nechyběl v žádném dívčím pokojíčku. První sólové album Michala Davida vyšlo v roce 1980, pod názvem “Nenapovídej” a patřilo k nejprodávanějším vůbec. Jestliže tehdy mělo Československo opravdového krále diskoték, pak jím byl právě Michal David - dlouhá řada hitů patří k nejžádanějším dodnes jako „Nonstop“, „Discopříběh“, „Každý mi tě lásko závidí“, „Pár přátel“ a spousta dalších, které zlidověly natolik, že si je zpívají celá náměstí, například při vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998, kterým složil na jejich počest hymnu „Správný tým“.

Michal David se prosadil nejen jako zpěvák, ale stejně úspěšně také jako skladatel. Když v roce 2000 složil pro Helenu Vondráčkovou píseň „Dlouhá noc“, asi jen málokdo tušil, že se skladba stane jedním z nejhranějších hitů roku a zpěvačce přispěje ke comebacku, jaký český showbyznys nepamatuje. Výrazného talentu Michala Davida si cení nejenom fanoušci, ale také kolegové z branže : jeho písně zpívají mimo jiné také Lucie Bílá, Karel Gott, Bára Basiková, Ilona Csáková, Hana Zagorová, Iveta Bartošová, Helena Vondráčková a řada dalších českých a slovenských interpretů.
Jeho hudba zní v divácky velmi úspěšných filmech „Vítr v kapse“, „Láska z pasáže“, a „Discopříběh 1. a 2“.

V posledních deseti letech se Michal David ubírá převážně k muzikálové tvorbě. V r. 2002 se v divadle Broadway uvádí jeho první muzikál "Kleopatra" , který zaznamenal více jak 1.200 repríz v Čechách a na Slovensku a byl též uveden v Japonsku a Jižní Korei v Soulu, kde se již odehrálo více jak 200 představení. Následovaly další velmi úspěšné muzikály „Tři mušketýři,“ „Angelika“, “Kat Mydlář”, “Děti ráje”, “Andílci za školou” a v r. 2013 - opět velmi úspěšná „Mata Hari“.

Michal David prodal za svou kariéru více jak 3.500.000 nosičů, napsal přes 600 písní. V r. 2010 vyprodal do posledního místa O2 Arénu při jeho narozeninovém koncertě, což skýtá 18.000 diváků, po dvou letech ji vyprodal společným koncertem s Lucií Vondráčkovou a v roce 2015 zaznamenal na potřetí stejný úspěch. Opět vyprodaná O2 Aréna, kde jako speciální host vystoupil legendární světový hitmaker se svou hodinovou Show - DJ Bobo. V září 2015 začal natáčet jeho tanečně hudební film – Love Story – pod názvem “Decibely lásky”, kterého je hudebním autorem a producentem. Hudební romance “Decibely lásky” měla svou premiéru na jaře v r. 2016. V prosinci 2015 také absolvoval koncertní turné o osmi koncertech po krajských městech ČR - Britterm Tour – Bláznivá noc.

V roce 2016 měl slavnostní obnovenou premiéru muzikál Angelika – nové obsazení se poprvé představilo divákům 18.2.2016. V tomtéž roce Michal začal psát pokračování muzikálu “Tři Mušketýři” – muzikál “Muž se železnou maskou”. V populární anketě Český Slavík se v roce 2016 umístil na 3. místě.

Podzim roku 2017 byl pro Michala Davida klíčový. Muzikál “Muž se železnou maskou” měl premiéru 1.11.2017 v divadle Broadway. Následoval jeden z největších koncertů v tomto roce – 23.11.2017 se Michal představil publiku na koncertě “Michal David & Friends” v beznadějně vyprodaném Foru Karlín. Společně s Michalem vystoupily na pódiu takové hvězdy jako Gazebo, Opus, Snap, Den Harrow či Irene Fornaciari. V anketě Český Slavík o nejpopulárnějšího zpěváka roku v ČR v roce 2017 se Michal umístil na 2. místě. Vzhledem však ke vzniklé situaci ohledně manipulace s hlasy fanoušků se Michal David rozhodl svého 2. místa vzdát a cenu vrátil pořadateli.

Michal David vyhrál 2x prestižní cenu TýTý jako zpěvák roku (v r. 2011 a 2012). Momentálně koncertuje po celé České Republice a na Slovensku.

V roce 2018 / červen - září/ absolvoval velké koncertní turné; Allianz Open Air Tour 2018, při kterém navštívil bezmála 19 menších měst v ČR.

V roce 2019 / červen - září/ absolvoval opět pro velký úspěch velké koncertní turné pod širým nebem; Open Air Tour 2019, při kterém navštívil bezmála 16 menších měst v ČR.

Michal David je stálicí v českém showbyznysu již 40 let a tak se jednoznačně řadí k legendám naší hudební populární scény.

V roce 2020 měl oslavit své 60. narozeniny dvěma velkými koncerty v O2 areně v Praze. Bohužel však tyto dva vyprodané koncerty musely být již podruhé díky pandemii Covid-19 přeloženy. Nejdříve na rok 2021, po- té na rok 2022. Více info najdete v sekci AKCE.

V roce 2020 se však Michal David rozhodl uspořádat menší koncerty pro 1000 osob v menších městech v ČR.

Ve stejném roce - v listopadu - také vydal nové album - Moje zapomenuté ploužáky. Album sestavil ze svých oblíbených pomalých písní, ke kterým má blízký vztah a které zůstaly ve stínu jeho velkých hitů. Připojil k nim i několik vánočních skladeb, mezi kterými jsou i dva duety – s Magdou Malou a Filipem Antoniem.
A jak říká sám Michal David - " Věřím, že se Vám CD bude líbit a třeba taky někomu udělá radost pod stromečkem :-) ". Více info o albu najdete v sekci DISCOGRAFIE.

Rok 2021 byl pro Michala Davida pracovně - odpočinkový. Díky pandemii Covid-19 byly opět velké akce přeloženy na rok 2022 - narozeninové koncerty v 02 areně a následně připravované turné v hokejových halách - Britterm Tour 2021.

V březnu odvysílala ČT dokument " Žít tak, jak se má".
Dokument Jindřicha Procházky o Michalu Davidovi vznikal v roce 2020, v roce jeho šedesátých narozenin. Plány na velkolepou oslavu jubilea na vyprodaných koncertech v pražské O2 areně však musel kvůli koronavirové pandemii odložit. Bilancujícího umělce se podařilo zachytit například při práci v Divadle Broadway, či na jednom z jeho mála povolených letních open air koncertů. Tvůrce dokumentu nechal zpěvák nahlédnout také do svého soukromí.
Role průvodce příběhem Michala Davida se ujal textař a hudebník Lou Fanánek Hagen, jehož se slavným kolegou pojí dlouhodobá umělecká spolupráce na písních a muzikálech, ale také hudební a ideový antagonismus pankáče a popíkáře z dob předrevolučních. Kromě ústřední dvojice hovoří v dokumentu jeho příbuzní- matka Edita, sestra Michaela, manželka Marcela, dcera Klára, ale i ti, kdo je spolu s ním prožívali - Rudy Linka, Karel Vágner, Sagvan Tofi nebo Monika Absolonová.

V březnu byl rovněž odvysílán první speciální ON-LINE koncert z divadla Broadway. Michal David si připravil s kapelou Kvatro výběr těch největších hitů. Vysílání koncertu proběhlo na streamovací platformě živě.

V prosinci 2021 - Michal David vydal další album - Moje zapomenuté ploužáky 2. K vydání pokračování jeho méně hraných písní ho přiměl ohlas prvního výběru. Přestože je známý jako autor diskotékových hitů, baladických písní má v zásobě i na jejich případný třetí výběr.
"Před rokem jsem chtěl připomenou písně, na které lidé trochu zapomněli. Ale to jsem nevěděl, že výběr bude mít takový ohlas u fanoušků a hlavně fanynek. Takže oni mě vlastně motivovali k tomu, vydat 'dvojku' ploužáků. Nakonec jsem si řekl, že to není tak špatný nápad, vždyť jedničky se prodalo 3000 cédéček, což dneska znamená platinovou desku," uvedl Michal David.
"Ploužáků jsme napsal hodně, chtěly je hlavně holky. Prvním velkým hitem byla píseň Nenapovídej z roku 1981, pomalé písně vždy byly součástí mé tvorby," dodal.
Mezi bonusy tentokrát zařadil duety s různými zpěvačkami. Mimořádné místo na albu zaujímá coververze písně To je naše věc s Ivetou Bartošovou. Nechybí ani dvě filmové písně: duet s Marikou Šoposkou Spěch z filmu Decibely lásky nebo Půjdu s tím z filmu Discopříběh 2.

A v tom stejném měsíci - prosinec 2021 - byl vydán nový singl - duet - BLÍZKO HVĚZD.
S časem adventu a blížících se Vánoc Michal David nezahálel a nazpíval společně se slovenskou zpěvačkou Martinou Schindlerovou nový vánoční song - duet - Blízko hvězd.
Premiéra klipu byla 12.12.2021 ve 12:00 hod :-)
Píseň vznikla ve spolupráci s textařkou Janou Hádlovou. Autorem hudby je samotný zpěvák a producent Michal David.
Natáčelo se v Průhonicích u Prahy a už během natáčení bylo jasné, že tento vánoční song bude hitem Vánoc.

Rok 2022
Tento rok byl pro Michala Davida hodně nabitý.
Po letech 2020 a 2021, kdy musely být díky pandemii Covid přeloženy všechny větší koncerty, se v roce 2022 konečně odehrály.

Série halových koncertů Britterm Tour proběhla v měsících duben a květen. Michal David se svou kapelou KVATRO a hosty DJ Andreou Pomeje, skupinou Verona, YesBrothers a uskupením Romstar Vyškov objel ty největší hokejové haly v České Republice. Zastávky byly ve městech Ostrava, Brno, Pardubice, České Budějovice a Liberec.

Po sérií halových koncertů a lehkém odpočinku Michal David vydal nové CD FUNKY.
20 největších a nejposlouchanějších hitů, které byly upraveny do stylu FUNKY. Za prodej CD FUNKY získal Michal David v roce 2022 multiplatinovou desku. Album si koupilo téměř 20 tisíc fanoušků.

V září 2022 měl premiéru klip DÁVNO VÍM, který nazpíval mladý talentovaný zpěvák Honza Bendig společně s Michalem Davidem.
Po úspěšné spolupráci s Lucií Bílou si mladý zpěvák Jan Bendig plní další velký sen. Je jím song Dávno vím, ke kterému si přizval velikána české hudební scény. Není jím nikdo jiný než Michal David.
Výpravnému videoklipu ala telenovela dominují zapeklité vztahy na pozadí kulis stylové vily. Natáčelo se doma u miliardáře Leona Tsoukernika, který vůbec poprvé pustil natáčecí štáb do svého obýváku plného luxusních starožitností a dalších cenností. Píseň složil Jan Bendig a nejen česky, ale vůbec poprvé také romsky si v ní zazpíval Michal David. "Byl jsem překvapený, jak skvěle Michal romsky zpívá. Perfektní výslovnost. Moc příjemně mě překvapil," říká Honza. „S Honzou se mi skvěle spolupracovalo. Je to mladý sympaťák, který na sobě neustále pracuje a takové lidi mám rád. Věřím, že se song bude našim fanouškům líbit," dodává Michal David.

Koncem listopadu 2022 Michal David vydává komplet CD - Moje zapomenuté ploužáky 1+ 2.
Komplet zahrnuje dvě mimořádně úspěšná alba oblíbených pomalých písní Michala Davida, ke kterým má blízký vztah a které neprávem zůstaly ve stínu jeho velkých hitů. Součástí prvního z nich je několik vánočních skladeb, mezi kterými jsou i dva duety – s Magdou Malou a Filipem Antoniem. Jako bonusy na druhé album z kompletu zařadil M. David duety s několika dalšími zpěvačkami. Mimořádné místo zaujímá coververze písničky To je naše věc s Ivetou Bartošovou. Nechybí ani dvě filmové písně - duet s Marikou Šoposkou Spěch z filmu Decibely lásky nebo Půjdu s tím z filmu Discopříběh 2 - a hit Náhodou, který Michal David nazpíval se skupinou Verona.

Rok 2023
V roce 2023 Michal David po dlouhé době začal vystupovat na hudebních festivalech.
Festivaly se konaly po celé ČR, z nichž ten největší byl Sázava fest.

V říjnu pak Michal David vydává nové CD - FUNKY 2 - pokračování úspěšného alba Funky.
Pod názvem Funky 2 se skrývá kolekce 22 hitů opět v nové funky verzi.
CD bude v prodeji od 2.11. exkluzivně pouze v síti prodejen PENNY po celé ČR.
A 24.11. pak nové album vyjde digitálně na všech streamovacích platformách.
Za prodej CD FUNKY 1 získal Michal David v roce 2022 multiplatinovou desku.
Album, které si koupilo téměř 20 tisíc fanoušků se dočkalo letos pokračování a nabízí kolekci známých hitů jako jsou třeba Šoumen, Nenapovídej, Chtěl bych žít tak, jak se má a také NOVINKY - Funky, co máš rád nebo Nádhernej příběh.
I tyto velké hity Michal David upravil do stylu funky společně s romskými bratry MilkoBrothers: „Zájem o první album Funky mě ohromně potěšil. Na koncertech měly skladby ve stylu funky úžasnou odezvu. Všechny tyto pozitivní reakce fanoušků nás motivovaly připravit i další písničky do nových funky aranží. Zároveň jsem na album přidal pár novinek, na jednu točíme aktuálně klip se zajímavými hosty“ říká s úsměvem hitmaker.

Michal David - YouTube kanál
(Pro správné zobrazení této části stránky je nutný souhlas s využitím cookies. Pro zobrazení prosíme otevřete nastavení a povolte využití analytických i marketingových cookies.)
Michal David
iTunes Google play Deezer Spotify Bontonland
Kleopatra Tři mušketýři Angelika Mata-Hari Kat Mydlář Andílci za školou Je třeba zabít Davida Děti ráje Mona Lisa Muž se železnou maskou Kvítek mandragory
Copyright © 2015 Michal David

Používáme cookies!

Tyto stránky používají a ukládají soubory cookies. Některé jsou nezbytné pro jejich správné fungování (tzv. technické cookies). Dále tyto stránky využívají marketingové a analytické cookies pro zkvalitnění našich služeb a přizpůsobení zobrazovaného obsahu. Pro jejich využití je nutný Váš souhlas. Více informací o cookies.